Ви є тут

В музейній тиші наша минувшина ...

26 Квітень 2016 - 11:06

                                                   З історії Камінь – Каширського народного краєзнавчого музею 

                

            Історія нашого музею – одна із сторінок  у літописі Камінь – Каширського краю.

            Камінь – Каширський історико – краєзнавчий музей на громадських засадах відкрито 23 грудня 1980 року на підставі рішення № 303 виконавчого комітету Камінь – Каширської районної ради народних депутатів.

         Директором музею на громадських засадах  і автором першої експозиції був вчитель української мови і літератури Камінь – Каширської середньої школи Василь Михайлович Кмецинський. Над створенням первинної експозиції  також працювали методисти Волинського краєзнавчого музею Олександра Нагорна, Олександр Вернидубов, Іраїда Радюкова, вчитель Черченської середньої школи Степан Войчик, художники – оформлювачі Валентин Мазур і Михайло Чикида, краєзнавці району.

          Директорами  Камінь – Каширського народного краєзнавчого музею були:

  • з 1980 по 1988 рр. – Василь Михайлович Кмецинський;
  • з 1988 по 1991 рр. – Микола Улянович Ференчук;
  • з 1991 по 1992 рр. – Володимир Володимирович Хільчук;
  • з 1992 по даний час – Наталія Олександрівна Пась.

Будинок, в  якому  знаходиться музей,  зведений у 30 – х роках ХХ століття. З 1945 по 1956 рр. в ньому діяло педагогічне училище, пізніше – середня школа, райвно, Будинок піонерів. Нині третю частину приміщення займає музей, решту – Будинок дитячої і юнацької творчості. 

         Загальна площа музейного приміщення – 178 кв. м, експозиційна – 163 кв. м.

          У 1985 році музею присвоєно найменування «Народний» Міністерства культури України.

        Музей відноситься до районної комунальної власності, підпорядковується відділу культури і туризму Камінь – Каширської райдержадміністрації.

       Нині у збірці Камінь – Каширського народного краєзнавчого музею налічується близько 4 тисячі експонатів, які репрезентують природу, давню і новітню історію, сучасне життя краю, етнографію Камінь – Каширщини, представлену  реконструкцією інтер’єру селянської хати кінця ХІХ – початку ХХ ст. Окремий експозиційний розділ, побудований на меморіальних експонатах, присвячений Євгену Шабліовському (1906 – 1983 рр.), уродженцю міста Каменя – Каширського, видатному вченому – шевченкознавцю, члену – кореспонденту Академії наук України, заслуженому діячу науки України, лауреату Державної премії імені Т.Г.Шевченка.

      З 1992 р. по 1996 р. проводилась перебудова всіх експозиційних розділів музею. Тоді ж були створені нові експозиції: меморіальний розділ про життєвий і науковий шлях Євгена Шабліовського, реконструкція інтер’єру селянської хати кінця ХІХ – початку ХХ ст., підготовлені виставкові площини.

         Матеріали про Євгена Шабліовського були зібрані Василем Кмецинським в результаті листування з вченим, а пізніше - з  дружиною Оксаною Гаврилівною Шабліовською. Саме вона передала музею книги, редаговані ним або з його участю, брошури, світлини, особисті речі вченого. Надто пізнавальними щодо біографії  Євгена Степановича є листи, адресовані Василю Кмецинському (перший лист  написаний 8 грудня 1966 року). Загалом, у фондах налічується 6 листів і 4 вітальних листівки   Василю Кмецинському від Євгена Шабліовського.   У 2003 році до фонду  Є. Шабліовського були долучені матеріали Василя Кривдика, уродженця села Гута – Камінська, який, навчаючись на факультеті журналістики Київського університету ім. Тараса Шевченка, перебував у хороших земляцьких відносинах із сім”єю Шабліовських. Це: кілька книг вченого,  лист і 4 листівки, адресовані Василю Кривдику.  У жовтні 2006 року, під час святкування 100 – річчя від дня народження Євгена Шабліовського, син Володимир подарував музею чорнильницю, яку його батько привіз із заслання, ряд рукописних аркушів про творчість Івана Микитенка та Олександра Довженка. Загалом, у фонді Євгена Шабліовського в Камінь – Каширському музеї налічується більше 200 екземплярів.

     Побудова  реконструкції інтер’єру селянської хати, яка є типовим зразком селянської будівлі Камінь – Каширського Полісся  кінця ХІХ – початку ХХ століття, розпочалась у вересні 1993 року і тривала близько двох років. Оплата за виконані роботи здійснювалась за рахунок спонсорських коштів.  Тоді посильну фінансову допомогу надав Камінь – Каширський льонозавод (директор – Дмитрук  О.І ), ТзОВ «Віра –Авто» ( директор – Мельник М.П.), лісозавод держпідприємства «Камінь – Каширське лісове господарство» (директор – Голод Н.Ф.). Для наповнення етнографічної експозиції здійснювали  пошук цікавих експонатів, проводили дослідження  особливостей народної культури Камінь – Каширщини. Залучивши до справи юних краєзнавців,  робили з ними майже по дворовий обхід окремих вулиць міста. Тоді вдалось, зокрема, зібрати відомості про міських гончарів  Андрія і Григорія Йовчиків, які жили і працювали на Застав”ї, мали хорошу славу не лише в місті, але й далеко за його околицями,  відшукати їх вироби. Про майстерність наших земляків – гончарів розповідають і в Опішненському музеї гончарства, що на Полтавщині.

Дають хороший результат етнографічні експедиції у села району, під час яких здійснюються пошуки різних експонатів, з – поміж яких - знаряддя праці і побутових речей, народного вбрання, виробів майстрів не лише минулих років, але й сучасників.

     Природа  Камінь – Каширського краю представлена зразками флори і фауни, реконструкцією чарівних куточків поліської природи.  За останні роки експозицію цього залу  доповнили зразки гірських порід і мінералів, зібрані в селах району і передані  до музею працівниками  геолого – розвідувальної експедиції, яка працювала в районі в 2002 році. Чучела птахів, виготовлені на замовлення таксидермістом Валерієм Довгуном, який проживає в Камені – Каширському, прикрашають експозиційні вітрини. У 2004 році він виготовив чучела канюка звичайного, бугая, чаплі сірої, лисухи, сови вухатої, луня очеретяного, яструба малого тощо. Нещодавно ця серія поповнилась чучелами зимняка, чаплі білої, селезня, сови вухатої, бобра тощо. У жовтні 2010 року була завершена побудова нової експозиції залу природи.

       Однією з активних форм роботи музеїв є виставкова діяльність. Виставки користуються чималим інтересом у відвідувачів, зважаючи на винятковість предметів, що підбираються для огляду, та їх мобільність. Систематично  популяризуємо  не лише доробки майстрів народної творчості нашого краю,  але й  знайомимо  із творчістю волинських митців. Відвідувачі музею мали можливість оглянути чимало цікавих виставок, з – поміж яких: «Графіка Михайла Чикиди» (1997р.), «Творчі доробки Михайла Чикиди» ( живопис, 2000 р., 2009р.), «Творчий вернісаж Івана Коника» (живопис, 2002 р., 2005 р.), «Творчість Василя Шумика» (живопис, інкрустація соломкою, 2002 р.),  виставка робіт Ольги Шліхти (ткацтво, 1998 р.), Алли Жданюк  (аплікація і вироби із соломки, 2001 р.), «Вишивки мережані дива» (2003 р.),  «Два кольори мої, два кольори…» (2007 р.), «Перші кроки у мистецтво  художника Андрія Дубровського» (живопис, 2008 р.), «Солом’яне диво – плетиво» ( вироби із соломки Заслуженої майстрині народної творчості Марії Кравчук, с. Тульчин Турійського району, 2006 р.), «Земля не належить людині, людина належить Землі» (художнє фото Тараса Цибуха, м. Луцьк, 2008 р.), «Штрихи історії України у вишиваному портреті Юрія Савки» (м. Луцьк, 2009 р.) та багато інших.

 Вже традиційними стали  районні виставки дитячих робіт, які проводяться спільно з  районним Будинком дитячої і юнацької творчості (директор – Л.В.Соловей). Це переважно виставки – конкурси напередодні новорічно – різдвяних, пасхальних свят, персональні виставки юних майстрів.    

    Щороку відвідувачі музею мають змогу оглянути фотодокументальні виставки,  присвячені державним святам,  ювілейним датам, визначним подіям в історії краю і України: «День Незалежності нашої держави», «Пам’ять житиме вічно» (до Дня Перемоги),  «Камінь – Каширський. Минуле і сучасність» ( до Дня міста), « Я в серці маю те, що не вмирає…» ( до Дня народження Лесі Українки), « Пам'ять вимагає» ( про репресованих земляків) тощо.

   У жовтні 2005 року проводилось святкування 25 – річчя з часу заснування Камінь – Каширського краєзнавчого музею. До цієї дати було видрукувано невеличкий буклет про музей (видавництво «Медіа»), «Літопис району»(з фондів Камінь – Каширського  народного краєзнавчого музею), в якому зазначені події,  що відбувались в районі  з 1997 по 2005 роки. Тоді ж вперше звучала «Пісня  про музей», слова до якої написав Віталій Нестерук, а музику – Михайло Пась. У форматі урочистостей відбувалась творча зустріч з поетом Віталієм Нестеруком, відкриття виставки живопису Івана Коника «Творчий вернісаж».

   У жовтні 2006 року з участю районного музею в місті  була проведена ХХ Волинська обласна науково – практична історико – краєзнавча конференція, присвячена 15 –й річниці незалежності України і 810 – й річниці від дня народження українського літературознавця Євгена Шабліовського « Минуле і сучасне Волині і Полісся. Камінь – Каширський в історії Волині та України». Учасники конференції мали можливість  оглянути  щойно відреставровану ікону «Богородиця Одигітрія»  і «Спас» із Різдво – Богородичної церкви у Камені – Каширському, які науковці датують  І пол. ХVІ ст. (реставратори – Павло Петрущак і Анастасія Чабан).  

   Започатковано музейний фонд Дмитра Степовика, професора, академіка АН України, доктора богословських і філософських наук, доктора мистецтвознавства, який з 1950 по 1955 роки проживав з родиною у Камені - Каширському. Після більш, як 50 – річної перерви Дмитро Степовик відвідав наше місто у 2007 році, в переддень свята Преображення Господнього. Тоді ж побував у нашому музеї і передав  на зберігання триста п’ятдесят два  предмети, з яких – вісімдесят п’ять одиниць основного фонду. Серед них – всесвітньо відомі книги вченого: «Історія української ікони Х –ХХ століть»  (Київ: Либідь, 1996),  «Історія Києво – Печерської Лаври» (Київ, Видавничий відділ УПЦ КП, 2001), «Іконологія й іконографія» (Івано – Франківськ: Нова Зоря, 2004), «Сучасна українська ікона. З іконотворчості Христини Дохват» (Київ: Мистецтво, 2005) , «Патріарх Мстислав. Життя і архіпастирська діяльність» ( Київ: Мистецтво, 2007) та інші. У вересні 2009 році Дмитро Степовик побував у місті вдруге ( тоді він взяв участь у святкування Дня міста і йому було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Каменя – Каширського») і передав музею ще кілька своїх книг, світлини, брошури. Таким чином у фондах музею зберігаються всі книги професора Дмитра Степовика.

     У ювілейний рік, напередодні 30 - річчя з часу заснування музею, заплановано ряд заходів, які б привернули більшу увагу громадськості до життя музею як єдиного осередку збереження матеріальної і духовної культури краю. Оголошена акція «Збережемо історію разом», яка була озвучена посередництвом районного радіомовлення  і районної газети і  мала на меті залучити учнівську молодь, краєзнавців, громадськість району до збору експонатів для фондів музею, запису свідчень очевидців та учасників історичних подій, виявлення інформації про традиційні народні промисли тощо.  Вагому допомогу в активізації цієї справи  надав начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Ігор Швед. Завдяки  цьому значний внесок у реалізацію цієї акції здійснили працівники районних закладів культури, поповнивши фонди унікальними етнографічними експонатами.

   В цьому ж році створено нові експозиційні розділи, які розповідають про видатних людей, життя яких прямо чи опосередковано пов’язане з Камінь – Каширщиною, та їх внесок в історію краю та України загалом. Нині відвідувачі мають можливість більше дізнатись про  Запруддівський період у біографії Косачів, творчі і наукові доробки  Олександри Кондратович, Івана Корсака, Дмитра Степовика, Олеся Саніна, Володимира Денисюка, Віталія Нестерука,  спортивні досягнення Анатолія Шевчика, Юрія Чикиди тощо.

    Для історії музею нинішній рік позначений ще однією корисною справою: напередодні свята Перемоги було завершено упорядкування майданчика на території краєзнавчого музею, де зберігається військова техніка ( важкий танк часів другої світової війни ІС -2 і броньована розвідувально - дозорна машина). Слід зазначити, що ця справа мала логічне завершення саме завдяки  розумінню і щирому вболіванню за збереження культурної спадщини, яке виявили голова райдержадміністрації Віктор Сус і начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Ігор Швед. До проведення робіт по упорядкуванню території долучилась громадськість міста: на суботнику, проведеному 24 квітня, було розчищено територію, посаджено дерева, квіти. Сьогодні  майданчик, де знаходяться зразки бойової техніки, - одне з улюблених місць відпочинку жителів нашого міста і його гостей.

       З – поміж  основних напрямів  роботи музею  - популяризація музейних предметів та  музейних колекцій, залучення громадян до збереження культурної спадщини краю. Ця діяльність здійснюється   багатьма засобами, одним із яких є видавнича справа. У 2008 році вийшов друком фотоальбом «Духовні святині Камінь – Каширщини» (Луцьк:ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2008),  в якому розповідається про

дерев’яні храми Камінь – Каширського району, які є пам’ятками архітектури  національного і місцевого значення. Згодом  видано каталог картин  художника Андрія Дубровського «Перші кроки у мистецтво» (Луцьк: Медіа, 2008), який був презентований на відкритті виставки художника у лютому 2008 року. З метою популяризації  колекції жіночих сорочок із музейних фондів  видрукуване видання  «В ній – сповідь долі. Жіноча сорочка зі збірки Камінь – Каширського краєзнавчого музею. Каталог» (Луцьк: Медіа, 2009). Збірка репрезентує народне мистецтво північно – західного Полісся кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. В ювілейний рік вийшов друком комплект листівок з найцікавішими експонатами музею.

Наукове редагування цих видань здійснювала заступник директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею Євгенія Ковальчук.

 У музеї постійно ведеться літопис району. В ньому  записані важливі і найцікавіші події в політичному, економічному та  культурно – освітньому житті Камінь – Каширського краю.

     Зібрано чималий фотоархів, формується фонотека,  музейна бібліотека, як правило, з автографами авторів книг.

           Результати досліджень історичних фрагментів краю, новини музейного життя постійно пропагуються посередництвом районної газети «Полісся» та районного радіомовлення.

 Слід відмітити, що в 2010 році проведено капітальний ремонт виставкового приміщення, зали природи, робочого кабінету директора, замінено на склопакети всі вікна і вхідні двері. У форматі  ювілейних урочистостей з нагоди 30 – річчя музею, які плануються на жовтень, передбачається  проведення обласної наукової історико – краєзнавчої конференції. «Минуле і сучасне Волині та Полісся: Сторінки історії Камінь – Каширщини. УПА в історії Волині та Полісся».

    Напередодні ювілею видрукувано збірку вибраних праць Василя Кмецинського «Місто над Циром». Вона є даниною пам’яті про першого директора музею, невтомного збирача старожитностей краю, які стали першоосновою експозиційних розділів, визнаного волинського краєзнавця Василя Кмецинського.

  Кожен наступний день в житті музею, як і годиться, позначений новими знахідками, зустрічами, подіями. Є плани на майбутнє,  бажання втілити їх у реальність, а, отже, є  перспектива розбудови музейної справи.    


 


 

Наталія Пась – завідуюча Камінь – Каширським народним краєзнавчим музеєм;

44500, м. Камінь – Каширський, вул.. Гагаріна,3, роб. тел..: 03357 2 39 31,

                                                                                    моб. тел.:  097900521.