Ви є тут

Сторінки історії Будинку школяра

01 Грудень 2016 - 14:14

 Нещодавно  Камінь-Каширський будинок дитячої і юнацької творчості урочисто   відзначив свій ювілей- - 60 річчя.  На урочистий захід було  запрошено чимало гостей.   Присутні тут з великим інтересом слухали виступаючих,  які подумки  линули в роки своєї молодості,   листали  сторінки своєї біографії, яка тісно повязана з історією будинку школяра  і нашим містом.  І кожен розповідав те, що найбільше запамяталося, залюбки ділилися враженнями про проведений тут час.  І ці спогади самі просилися аби їх  занотувати , аби зберегти для прийдешніх поколінь історію БДЮТу.

                                                                                                 ****

Отож,    далекий 1956 рік став знаменним в житті багатьох дітей Камінь-Каширського району.  Як  свідчить історія саме відтоді розпочалася історія позашкільної освіти.

 Будинок дитячої та юнацької творчості на той час називався Будинком піонерів. І кожна дитина, яка входила до  піонерської організації, мала змогу займатися в різноманітних гуртках та клубах, що діяли під егідою піонерського руху.  Напочатках   роботу Будинку піонерів очолювала Юлія Григорівна Купріянчик.  Тут діяли гуртки естетичного (вокальних груп, художнього читання) та технічного (авіамодельний, автомодельний, судно модельний, радіотехнічний) напрямів. Тут же було розміщено Клуб інтернаціональної дружби.  КІД- так скорочено називався цей клуб і чимало охочих до спілкування школярів,  брало в ньому участь. Діти писали листи в сусідні республіки,  в  далекі краї  і отримуючи відповіді дізнавалися,  чим живуть ровесники за кордоном,  за межами  свого Каменя-Каширського.  Учні дилилися сувенірами, знаходили друзів по листуванню.  Це вчило дітей до братерства, дружби та взаєморозуміння.

Починаючи з 1962 по 1969 роки директором Будинку піонерів був Микола Іванович Гембік.  Тут запрацювали фотографічний, хоровий, танцювальний, домровий, радіотехнічний, драматичний, ляльковий гуртки, які подобалися дітям і знаходили серед школярів справжніх умільців та артистів. Саме в цей час у Будинку піонерів розпочав роботу дитячий кінотеатр. А ще в цей період діяв  клуб веселих та кмітливих, значна увага приділяється саме  дозвіллю учнівської молоді.

В далекому 1969 естафету директорства  прийняв   Василь Хомич Варчук. Очолював він колектив Будинку піонерів до 1972 року. На цей час вже  активно  тут запрацювали гуртки образотворчого мистецтва, вокального співу. Саме в цей період  до роботи приступає методист  Ніна Олександрівна Сачук , яка неабияк  сприяла  організації лялькового театру, значну увагу приділяла  роботі з піонерським активом та старшими піонервожатими шкіл району. Розпочинають роботу гуртки туристичного напряму.

З 1972 по 1975 роки роботу Будинку піонерів очолює Людмила Андріївна Савченко. Саме тоді у районі і в області став відомим гурток спортивного орієнтування, туристично-краєзнавчий гурток, яким керував Геннадій Олександрович Яцун. Пізніше був організований і танцювальний гурток, який користувався великою популярністю у дітей міста. Скільки охочих до танців дітей хотіли  сам е в цей гурток.  Про  успіхи в роботі з дітьми   в нашому    Будинку піонерів  чули далеко за межами району.   Значних успіхів на обласних змаганнях домагалися учасники технічних гуртків під керівництвом Івана Лукича Панасюка. Зокрема, Олександр Чирко пов’язав свою професію з улюбленою справою в гуртку – став військовим льотчиком. А вихованці Валентин Остапук , Сергій Калюх  і до тепер мають зв'язок з авіамодельним спортом.  Сьогодні вони навчають цій справі вже своїх вихованців у станції юних техніків та НВК №2.

Одним із улюблених був гурток юних фотолюбителів, який сприяв становленню Олександра Дмитрука саме як фотографа. Він присвятив цій справі своє життя. Керівником  цього  гуртка  був Валерій Бєлов , який потім став відомий в області  та  державі фотокореспондентом.

Свій вагомий внесок в успіхи Будинку піонерів додала Валентина Павлівна Варчук, яка  з  1976 по 1983 роки  тут директорувала.  Вона організовує роботу закладу так, що Будинок піонерів  стає методичним центром проведення туристичних змагань, військово-спортивних ігор для піонерів «Зірниця», для старшокласників «Орльонок», піонерських зльотів, програми «Орієнтир». До цієї роботи, яку дуже любили діти , були залучені всі школи району, педпрацівники незалежно від віку.

 Спільно з райкомом комсомолу Будинок піонерів організував навчання голів рад дружин, членів прапороносних груп. Працювала школа старших вожатих. Для кращих гуртківців організовувалися поїздки у міста України, Брестську фортецю, до Польщі. Для молоді готувалися вечори відпочинку, вистави драматичного гуртка.

Піонери збирали металобрухт, попіл, макулатуру, брали участь в операції «Кролик».

Минав час, одне покоління учнів змінювалося  іншим, але дорога до улюблених гуртків  не заростала. Вісімдесяті  теж залишили свій слід в історії дитячого руху Камінь-Каширщини. Саме в цей період на базі загальноосвітніх шкіл та міжшкільного навчально-виробничого комбінату були відкриті філіали гуртків. Цього ж року Будинок піонерів переселився у теперішнє приміщення.
 

З 1980 року досить активною була робота клубу «Пошук». Активно діють гуртки художньо-естетичного напряму. Зокрема, хороших результатів досягають учасники ансамблю «Дзвіночок» під керівництвом  Ніни Сачук,   хореографічний колектив.

З 1986 року посаду директора очолює Людмила Володимирівна Соловей, яка змогла спрямувати роботу педагогічного колективну в нове русло творчості, на вдосконалення навчально-виховного процесу та пошук нових ідей, методів і форм. Надійними помічниками їй стали методист Галина Кіндратівна  Гут та культорганізатор Тетяна Гнатівна Ланевич.  У 1992 року районний Будинок піонерів перейменовано в районний Будинок школяра. А вже згодом – в районний Будинок дитячої та юнацької творчості.

У 1994 році на базі Будинку школяра відкривається філіал Волинського відділення Малої Академії Наук. Її слухачі були  неодноразовими переможцями в обласних турнірах, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт. Плідно працюють секції: фізики, математики, біології, історії, фольклористики. Честь області на всеукраїнських турнірах захищали юні фізики: Ісько Роман, Зубок  Микола (Керівник Воробйов Георгій Миколайович). Ковальчук Ольга – переможниця Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт з математики (Керівник Кереб Микола Георгійович)

У 1995 році створено фольклорний гурт «Берегиня», який працював у загальноосвітній школі І-ІІІ ст. с. Нуйно, як філіал районного Будинку дитячої та юнацької творчості, під керівництвом  Надії Павлівни Хімчик.  А у 2004 році цьому гурту присвоєно звання «Зразковий художній колектив». В ці роки стає відомим вокальний ансамбль «Росинка», клуб юних джентльменів під керівництвом  Оксани Олегівни Артемук .  Активно діяв ансамбль української народної пісні під керівництвом Ольги Василівни Мостової , дивував глядачів  танець «Повзунець» під керівництвом   Миколи Гейовича Герасимука.

 Будинок дитячої та юнацької творчості став центром організації дозвілля учнівської молоді, виявлення творчо-обдарованих дітей. Значна увага приділяється проведенню інтелектуальних ігор: «Еврика», «Найрозумніший», «Що? Де? Коли?». Плідно працює клуб «Грайлик» для молодших школярів та клуб «Старшокласник» для учнів 9-11 класів.

 У 2006 році сформовано дитячий ансамбль української пісні «Відлуння», керівником якого стала  Олена Павлівна Козік   Ансамбль був неодноразовим учасником і переможцем творчих конкурсів та фестивалів.

У 2010 році педагогічний колектив став переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращі освітні проекти з проблем духовного виховання підростаючого покоління.

На сьогодні БДЮТ є методичним центром районної Спілки дитячих організацій, до складу якої ввійшли дитячо-юнацькі організації, шкільні республіки, козацькі організації. Проводиться робота з лідерами учнівського самоврядування, які вдосконалюють свої лідерські здібності, вчаться спілкуватись з однолітками та об’єктивно сприймати реальне життя.

А ще БДЮТ є осередком учнівського волонтерського руху. Тут працює  районна школа юних волонтерів, де проводиться робота щодо надання  теоретичної та практичної підготовки учнів-волонтерів до реалізації соціальних проблем.

Не одне покоління учнівської молоді було виплекане у стінах  цього  закладу. Багато цікавих зустрічей, найрізноманітніших заходів було проведено за час діяльності Будинку дитячої та юнацької творчості. А головне – діти мали змогу в позаурочний час знайти собі улюблену справу до душі, поповнити свої знання та відпочити.

Отож, цікава і різноманітна  історія цього закладу . Головне , що попри всі негаразди,  у будь-який час   дитину тут радо зустрінуть і знайдуть справу до  душі та вподобань юного   таланту.

На фото: гуртківці  відомого колективу "Берегиня".

Світлана Мальчук