Ви є тут

"Колонка автора" - про історію районного радіо

12 Квітень 2016 - 15:06

Колонка автора

                          Писали в газеті: «Радіо не треба»…

Споглядаючи  які процеси відбуваються навколо,  стаєш свідком того як  твориться  історія .

Запрацював  на теренах району  інформаційний портал, чому ми всі дуже раді. При підтримці Камінь-Каширської  районної ради, Камінь-Каширської райдержадміністрації,  депутатів , постійних дописувачів  і виступаючих  по радіо, на базі Камінь-Каширської редакції проводового радіомовлення , створено  його і з надією на постійну співпрацю ,  ми продовжуємо роботу редакції проводового радіо та роботу з більш сучасним засобом інформації.

Отож, шановні  відвідувачі порталу.   За  роки роботи на  районному радіо неодноразово в  щоденник  вписувала факти, дані  і   прізвища людей, які були задіяні до процесу творення  та роботи проводового радіо  на Камінь-Каширщині.   Адже проводове радіо  існувало в кожному селі , в місті, інформації по  ньому  линули  в найвіддаленіші куточки нашого краю.

Отож із яких джерел дізнавалися люди про те,  що відбувається в світі, в державі, в нашому регіоні? Звісно, найдоступнішим і найулюбленішим було проводове радіо, яке  своїми позивними вітало кожного із приймача рано-вранці.  Воно мало особливе значення для селянина, і найбільше людей  немічних, хворих чи з обмеженими  можливостями, літніх,   які мали змогу з 6 ранку до 24 слухати його.  І так кожен день і так всі  роки. А головне за користуванням таким благом люди сплачували копійки.

Відомо всім, що особливість проводового радіо  щоразу використовувалася владою для попередження  населення  про надзвичайний стан.

І відтоді , як в Україні  розпочалися  новітні зміни , мешканці  нашого міста і сіл району   поволі позбавлялися  цього радіомовлення.

Часто його називають несучасним, вчорашнім днем, говорити про нього справа невдячна.  Адже формат його- громіздкий , нерентабельний , але це до того часу, коли  не випадає з поля зору той факт, що це єдиний формат, через який держава доносить посили до своїх громадян. До слова , коли поринаєш в проблему, відкриваються неблаговидні речі,  і через цю нерентабельність  стоять ціле направлені  спроби знищити  державне мовлення  взагалі.

Памятаю  скільки разів запрошувалася на всілякі   наради , «круглі столи»,  була свідком дискусій чи треба відновлювати і зберігати проводове радіо в нашому районі. Пригадую як була делегатом  Всеукраїнські збори  радійників,  де  за головування колишнього  Голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Холода Б.  в м. Луцьку проводився виїзний форум, де обговорювалися питання  національної безпеки, поскільки наш район поряд з Ратнівським і Любешівським і  вважається прикордонним  і саме тут вкрай необхідно щоби проводове радіо збереглося.

Отож пропрацювала керівником редакції радіомовлення  більше 10 років.

І турбуюся тим, що на сьогодні Українське радіо в інформаційному просторі нашої держави  займає лише 10 %. А решта належить фінансово-промисловим групам, мовники яких  байдужі до українських цінностей, до захисту інтересів держави.

Сумно, адже  для більшості слухачів радіоточка як рідня.  Знаходиться десь на кухні і засіває в душі добро, спокій, тут звучить пісня наша, мова, кується повага до свого, піднімає нашу гідність.

Отож, хочеться розповісти  не тільки про найдоступніший спосіб одержати інформацію із державного джерела   , але і зазирнути в історію роботи радіо на теренах району, принаймні  ту,  яку змогла відшукати.

*****

Загалом радіофікація Каменя –Каширського розпочалася ще в довоєнний період.  В 1941 році було встановлено потрібну апаратуру, до  багатьох приміщень протягнули радіолінії. Але розпочалася Велика Вітчизняна війна і ці роботи були призупинені.  . Роботи по проведенню радіоточок, призупинені в час Великої Вітчизняної війни, були відновлені у післявоєнний період. Уже на початок 1946 року в місті нараховувалось 69 радіоточок і кілька гучномовців. 

Після війни першими в районі було радіофіковано села Раків Ліс, Підріччя,  Олексіївка.  А ось в селі Хотешів радіолінії були протягнуті дещо раніше з Ратнівського району і саме тут, порівняно з іншими, радіо працювало чи не найдовше. Вже на  початок 60 –х років  практично весь район було радіофіковано, а в селі Хотешів - встановлено  автоматичну станцію. У Тоболах, Великому Обзирі, Пнівному були облаштовані  радіовузли  і  звідти протягували  радіолінії  до найближчих сіл та  хуторів.

Великий внесок у радіофікацію району зробили працівники  АТС, електромеханіки, електромонтери, серед яких - Василь Власович Савлук, Марія Андріївна Багнюк, Григорій Йосипович Гунчик, Іван Гнатович та Павло Гнатович Куяви,  які десятки років пропрацювали на обслуговуванні радіоліній,  АТС. Свого часу доклали значних зусиль  диктор - Г.Боярська,  дещо пізніше   журналісти - Володимир Іванович Савончик, родина Трофимуків - Клавдія Іванівна та Василь Михайлович.

На початок 1990 року налічувалось  більше  7 тисяч користувачів  проводовим радіо.

Але великої шкоди  радіофікації  району  завдала   стихія 1997 року,  що пронеслася районом: було знищено лінії   електропередач і  телефонного  зв’язку,  нанесено  чималої  шкоди  будівлям. Тоді на деяких вулицях міста та в багатьох  селах  радіо не працювало.    Коштів на відновлення радіо не було, кількість  радіоточок значно зменшилася.

Рішенням сесії районної ради  (голова районної ради – Р.Д.Чечотка) № 5/8 від 17 грудня 2002 року, відповідним розпорядженням райдержадміністрації (голова райдержадміністрації – В.В.Мирка) № 115 від 14.04. 2003 року  було відновлено   роботу редакції проводового  радіо,  затверджено  Статут редакції, виготовлено  ліцензію  на радіомовлення. Депутати  п’ятого скликання районної ради  одноголосно   підтримали  рішення про  відновлення  роботи  радіо  в Камінь – Каширському районі.

Ліцензію на  право користування каналом  мовлення редакція радіомовлення отримала  10 червня  2004 року і була зареєстрована як  організація  відповідно до Закону України  «Про телебачення і радіомовлення».  Передачі  районного радіо ведуться українською мовою,   обсяг мовлення  - 42 хвилини на тиждень.              

Співзасновники - районна рада і районна державна адміністрація. Джерелом фінансування є кошти місцевого бюджету, а також  кошти від реклами, спонсорських  внесків, надання платних послуг.

З перших випусків районних новин  з- поміж інших  ми розповідали  про історичну минувшину рідного краю,  свята і будні наших поліщуків, проблеми та успіхи, знаходили цікаві грані їхнього життя, залучали до виступів  різних   фахівців. Ми  ставили перед собою завдання постійно співпрацювати із представниками різних політичних партій, людьми різних віросповідань,  намагаються   інформувати про життя земляків за кордоном.Сформовано  фонотека районного радіо: записи інтерв’ю з ветеранами війни та праці, очевидцями голодомору, переможцями  різних конкурсів,   видатними  спортсменами,  місцевими  поетами і художниками,  письменниками,  дослідниками історії краю   тощо. Частина нашого звукового матеріалу передана до фондів краєзнавчого музею, з яким ми постійно співпрацюємо.

Резонансними були радіопередачі про  життя і діяльність протоієрея Йосифа Василіва - українського православного  священика, відомого церковного діяча  Холмщини і Волині, який  в  20 - 40 роках  ХХ століття служив  на  волинських парафіях,  в тому числі і у  Видерті Камінь - Каширського району. Отець Йосиф Василів  запровадив  у   Видерті   проповіді  українською мовою,  відкрив при церкві школу для дітей селян,  проводив вечори  читання.  За свої погляди  був неодноразово переслідуваний і  змушений із  сім’єю  виїздити  за кордон.  Чимало матеріалу для висвітлення   цієї теми  ми отримали, коли познайомились із доньками  Йосифа Василіва, які народилися у Видерті, а нині  проживають у Торонто (Канада) –   п. Катериною Василів - Сидоренко   і  п. Любою Василів - Базюк. Відвідуючи Видерту, п. Любов Василів-Базюк  неодноразово  виступала на районному радіо,  розповідала про своє життя за всі роки вимушеної еміграції, працю по написанню  нині  виданих  книжок.  Свої книги вона презентувала музею, районному радіо, районній бібліотеці: «Вони служили церкві і рідному народу»(Чернівці. - 2004, -164 с.),  «У вирі тоталітарних режимів» (Чернівці.-2005.-304 с.) «Не вір» (Чернівці. – 2007.- 304 с.) ,  «Україна на тернистому  шляху до духовного відродження» (Чернівці. – 2008. – 216 с.),  «П’ять колосків» (Чернівці. – 2009. – 320с.), інші.

Чимало цікавих повідомлень отримують наші слухачі під час спілкування із священиками різних конфесій, представниками місцевої влади, педагогами та лікарями району.

Часто доводиться звертатися до керівників району з проханям прокоментувати ту чи іншу ситуацію, отримати інформацію з перших вуст і щоразу ми могли порозумітися.

Щиро дякую всім за співпрацю. З оптимізмом  дивлюся в майбутнє і  бажаю всім щонайбільших гараздів в житті.

       

Світлана Мальчук, адміністратор  Камінь-Каширського інформаційного порталу , керівник районної редакції радіомовлення